2012. május 14., hétfő

Ehető virágok

Igaz a cím sokat sejtet, s mindenki egyfajta csodára vár. Le kell lomboznom az olvasót. Sokszor nem is tudjuk, hogy épp virágot eszünk, s épp ehetőt, mégis meglepődünk ezen a tényen. Tehát kezdjük az elején, mi az a virág? S, melyik ehető, miért ehető, s hogyan együk, vagy épp dolgozzuk fel? 

A karfiol is virág
Még az óvodás is tudja, hogy mi a virág. Amit anyunak leszedünk, s állandóan vízbe rakjuk. Ez a virág, hallhatnánk az egyszerű választ. De ha azt mondom, hogy virág a karfiol és virág a brokkoli, vagy az articsóka, akkor már kicsit elkerekedik a szemünk. Az articsóka már az antik világban is drága étel volt. Articsóka virágát olajban áztatva, vagy csak simán megfőzve kínálják főleg a mediterrán vidéken, viszont azt kevesen tudják, hogy az articsókából készült tabletta kiváló hatású, ha zsíros ételeket eszünk, mert semlegesíti a puffadást és a rossz közérzetet. A karfiol és brokkoli is virág, bár a zöldségesnél vásároljuk –ezek az úgynevezett meghúsosodott virágok, amelyeknek ásványianyag és vitamintartalma hatalmas.

Ehető szépségek
Talán a legszebb ehető virágunk egyike az ibolya, amelyről ilyenkor májusban már lekéstünk, de érdemes kipróbálni majd jövő márciusban. A kis virág: enyhe hashajtó, kiváló köhögésre és hörghurutnál, álmatlanságra is alkalmazzák és idegnyugtató. Készíthető belőle szörp, lekvár, vagy kandírozva igazi csemege, ha viszont csak díszként akarjuk a salátánkba tenni, akkor csak bátran.
A másik gyönyörű virágunk, a rózsa. A régi ókorban a virágok királynőjének tartották. Rózsából a déli világban – arab, török konyhában – a mai napig készítenek rózsavizet, rózsaszörpöt, és számtalan kölni alapanyaga is a rózsa.
Szintén szépsége miatt ültetjük az árvácskát, amelynek enyhe menta íze van.
Erdőszélek kedves kis sárga virága a kankalin, amely a szívgyógyszerek egyik alapja. De ugyanúgy használhatjuk ételeink díszítésére is.
Bodzaszörp és társai
Talán a legelterjedtebb szörp ilyenkor májusban a bodzavirágszörp. A gyönyörű, tányérnyi nagyságú virágokból hetekig készíthetjük a friss bodzaitalokat. Elkészítése roppant egyszerű: egy hagyományos limonádéba kell beletenni a kinyílt, tiszta virágokat, majd állni kell hagyni egy éjszakát. A finom szörp másnap már fogyasztható is. Viszont, ha télire szeretnénk eltenni, akkor már sokkal több virágot és sokkal több cukrot kell beletenni, s nem árt egy kis tartósítószert is belecsempészni. A bodza amellett, hogy finom, nagyon egészséges is. Rengeteg vitamint és ásványi anyagot tartalmaz, emellett  enyhe hashajtó is.
Akácból is bátran készíthetünk szörpöt, ugyanazzal az eljárással, mint a bodzaszörpöt. Itt csak arra figyeljünk, hogy mindenképp csak az akác virágját tegyük bele. Mert az akác többi része sajnos mérgező!!!
Fontos!! Ha virágokat szeretnénk enni, vagy eltenni, akkor mindenképp tiszta helyről szerezzük be, tehát ne út mellől, ne permetezett területről!
Tipp:
Bodza szörp recept – télire: 30-40 vagy még több bodzavirágot beleteszünk egy 6 literes üvegbe, rá 1-2-3 kg. cukor, citromsav vagy borkősav és víz. Majd állni kell hagyni 1-2 napig, míg a cukor fel nem olvad. Naponta kell kevergetni, s mikor kész akkor üvegekbe leszűrve  eláll télig is, ha meg nem isszuk hamarább. Tartósítószerként én a natrium –benzoátot ajánlom- mikor üvegbe tesszük, akkor kell belerakni, de mindenki ízlése szerint dönt.
Rózsaital:- 3 kinyílt friss virág, 1 liter víz, 1 ek. citromlé, 3 ek. cukor. Forrásban lévő vízhet adjuk hozzá a virágokat, citromlét. Majd vegyük le a tűzről és hagyjuk 6-10 órát állni. Mikor kancsóba öntjük, akkor tegyük hozzá a cukrot. Isteni ital!

1 megjegyzés:

  1. Nekem a rózsa nagy újdonság! Azt hittem csak az illóanyagot használják fel! Köszi az infót!

    VálaszTörlés