2015. augusztus 26., szerda

Nyugtató növények iskolakezdésre


Szeptember eleje – s bizony rossz hír, elindul az iskola, az állandó pörgés, a korai kelések, az izgalmak. Az érzés, hogy mindent beszereztünk, hogy egyetlen csemeténk miképp fog teljesíteni az iskolapadban. Ahhoz, hogy ezek a kérdések gyorsak és gördülékenyek legyenek, ajánlok egy-egy trükköt.

Teázzunk
A teázásnak már önmagában nyugtató hatása van. Hiszen egy teát nem lehet csakúgy gyorsan felhörpinteni, mint egy kávét. Hisz ez egy forró ital, áztatni kell, ízesíteni kell, meg kell várni, míg meghűl, kóstolgatni kell, ízlelni az ízeket. Tehát ez egy fontos időtöltés. Ezért érdemes este együtt teázni a családdal, s ilyenkor nagyon fontos, hogy milyen teát iszunk.


Citromfű tea – ez a legjobb nyugtató teánk egyike. Nemcsak finom – s így már minden gyerek örömmel issza meg, hanem nagyon hatásos is. A citromfű nyugtat, ellazítja a fáradt izmokat, s este elkortyolgatva szép álmokat biztosít.







Zabpehely reggelire
Egy másik fontos növényünk, a zabpehely, mely már évszázadok óta a reggeli eledelek egyik legfinomabbika. Igaz sokan húzzák a szájukat, hogy fúj, pedig nem érdemes. A zabpehelyből készült kása, nemcsak kiváló a belekre, segíti az emésztést, hanem az egyik legfontosabb nyugtató is! Így reggel elfogyasztva egy adag – valóban délig tartó lendületet ad – segíti legyőzni a reggeli stresszt az iskolában, nyugtatja őket, s emellett a gyomruk is rendben lesz. 





Nyugtató illóolajok
Az illóolajban az a legjobb, hogy nem gyorsan beszerezhető, elég egy pár csepp, s akár parfüm helyett is használhatjátok! A legjobb, ha nagyon izgulós gyerekről van szó, akkor egy pár csepp levendulát csepegtetünk a csuklójára, vagy a füle mögé. A levendula mellett ugyanúgy nyugtat a citrom vagy a mandarin illata is, így kedvünkre válogathatjuk reggelente az illatokat.

Ha pedig már egy kicsit gyakorlottak vagyunk az illóolajok használatában, akkor érdemes rozmaring illóolajat beszerezni, s azt ugyanúgy használni. A hatása nem fog elmaradni, hiszen a rozmaring nagyon hatásos az agyra, segíti a koncentrációt, így segítve a kicsiket az iskolában. 

Tipp:  Érdemes a saját ujjunkra csepegtetni, s azt kenni a gyerekre, hiszen az illóolajok nagyon keserűek, s ha a kicsi kezén marad, akkor könnyen megkóstolhatják, s bizony nem lesz jó élményük.

2015. augusztus 19., szerda

Hat nyári fűszernövény - ötletek - tippek



Ti is ültettek fűszernövényeket? Szoktátok használni is? Vagy csak az illatukban gyönyörködtök! Szedjétek, főzzetek velük! Higgyétek megéri! 

Rozmaring
A Rozmaringról sokan azt gondolják, hogy csak télen érdemes használni, mikor egy nagyobb húst pácolnánk be. Pedig azt kevesen tudják, hogy a rozmaring a legjobb tartósító szerünk egyike. Ha a legnagyobb melegben bepácoljuk a húsokat, akkor mindenképp tegyetek bele sok-sok rozmaringot. A fűszernövény illóolaja kiválóan tartósít! Ami viszont szintén nem elhanyagolható tény, hogy kiváló a grillezésnél.
Trükk: a hosszú rozmaring szárakat pucoljunk le, s pár napig szárítsuk. Mikor már jól kiszáradt, kiváló nyársként használhatjátok. A rozmaring nyársat nemcsak spórolásból ajánlom, hanem a rá felhúzott hús még fűszeresebb lesz, még finomabb!
Tipp: tegyetek a Gin Tonicba egy szál rozmaring szálat – az ital aromája egyedülálló lesz! Érdemes kipróbálni!


Bazsalikom

A klasszikus recept, mikor mozarellához és paradicsomhoz bazsalikomot teszünk, ugye mindenkinek ismert. Vagy a klasszikus bazsalikom pesto – érdemes ilyenkor nyáron elkészíteni, s akár télire eltenni!
Trükk: De szintén egyszerű recept, ha apróra vágjátok, s vajhoz keveritek. Majd az egészet hűtsétek be! Grillezésnél megbolondítja a húsok, vagy épp a zöldségek ízét!
De azt gondolom kevesen tudják, hogy a bazsalikom tisztítja az aurát, s kellemes illata szinte felfrissíti a lelket!

Menta
Hogy melyik mentát használjátok, az teljesen mindegy! Csak menta legyen! A menta frissessége, üdesége, illata szinte árasztja magából azt az érzést, hogy hűsölésre kiváló! S valóban! A finom koktélok menta nélkül elképzelhetetlenek. Íze a legegyszerűbb ételeket is feldobja, legyen az például a tzatziki, vagy épp egy jegestea, amelybe díszítésként rakjátok. S, akkor még a Mojitoról nem is beszéltem, ami Hamingway kedvenc itala volt – s milyen igaza volt! Mert a nagy melegben talán az egyik legjobb hűsítőnk!


Kakukkfű
A friss kakukkfű illata és íze nem hiányozhat  a legjobb pácokból. Felhasználhatjátok bármelyik húshoz, csirkéhez, disznóhoz vagy épp bárányhoz. De íze ugyanúgy passzol a zöldségekhez is! Ha kedvetek van készítsetek belőle fűszeres olajat, higgyétek el érdemes kivárni, hogy pár napig, hétig ázik a friss kakukkfű az olivaolajba- utána minden főzéshez csak ezt akarjátok használni!
Tipp: De ne feledjük el, hogy teaként is kiváló – főleg ilyenkor nyáron, a nagy melegben, egyrészt azért, mert a meleg ital csökkenti a hőérzékünket, másrészt a kakukkfű csökkenti az izzadást!

Kapor
Sokan nem szeretik az ízét, vagy csak nagyon nehezen barátkoznak meg vele. Pedig nincs is jobb egy friss nyári kapros tökfőzeléknél, mely megadja az étel frissességét, üdeségét. S akkor még a kovászos uborkáról nem is beszéltem, hogy kapor nélkül szinte elképzelhetetlen! De a bátrabbaknak ajánlom, hogy próbálják ki salátákba is, akár joghurtos salátaöntetbe! Higgyétek el megéri!

Babérlevél
Ezt a friss fűszert is, mintha elfelejtenénk, s csak a krumplifőzelékben látjuk viszont. Pedig a grillezők szerelmeseinek csak ajánlani tudom. Érdemes kipróbálni, hogy a húsokat, vagy épp a halakat bepácolni.


2015. július 16., csütörtök

Ha támadnak a rovarok

Sokunk számára kimondottan bosszantó, ha ellepik a házunkat a hangyák, vagy épp a darazsak támadnak a teraszunkra, s a legyekről még nem is beszéltem! Egyszerű ötleteket, praktikákat hoztam most, amellyel elfelejthetjük a rovarírtó szereket.


Zsálya erejével 

A legproblémásabb, mikor a hangyák támadnak, de szerencsére ellenük is van megoldás. Ki gondolná, hogy a zsálya leveleinek az illatát ki nem állhatják a kis rovarok. Ha épp nincs friss zsálya levelünk, akkor használjunk citromhéjat, ezt tegyük a vonulásuk útjába. A hatás nem fog elmaradni. Sokan a szódabikarbónára vagy épp a sütőporra esküdnek, mert a kis hangyák örömmel elviszik ezt a port is a fészkükbe, ami viszont rájuk nagyon veszélyes.



Darázs ellen ecet

A darazsak és a méhek nem szeretik a szalmiákszesz és az ecet szagát. Ezért érdemes az ablakpárkányt hetente átmosnunk , s a siker garantált lesz. De darazsak ellen kiváló a klasszikus darázscsapda is: készítsünk elő egy pohárba citromos vizet, s tegyünk bele nagyon sok cukrot. Ezt biztos nem hagyják szó- zümmögés -  nélkül.



Az illóolaj csodálatos ereje 
A legyek nem szeretik az illóolajokat, s főleg a levendula és a babér illatát, de a citrom és narancs illóolajjal sincsenek nagy barátságban.

Ezért érdemes a lakásban akár több helyen is elhelyezni légyirtókat, amelyek nemcsak illatosak, hanem még szépek is. Akinek nincs kedve sokat vesződni az elkészítésével, annak ajánlom az egyszerűbb megoldást, hogy pár csepp babérillóolajat csepegtessen egy tányérba, s azt helyezze el a lakásban. A legyek menekülni fognak!
A légyűzésre pedig ezt az egyszerű módszert ajánlom.
Vágjátok le egy citrom és egy narancs héját. Tegyétek bele szép üvegedénybe, majd tegyetek mellé szegfűszeget és pár csepp levendulaolajat. A tál látványra is nagyon szép, s a hatása sem fog elmaradni!

Ha kíváncsi vagy, hogy készül el pontosan, akkor nézd meg a videómat is.


2015. június 8., hétfő

Eper - gyógyításra, szépítésre





Itt az eper szezon és valljuk be, hogy sokszor nem is tudjuk, hogy mennyi mindenre kiváló az eper.

Ha csak azt mondom, hogy eltűnteti a rossz szájszagot, vagy véd a napfény káros sugaraitól, akkor lehet, sokak számára megint valami újat tudtam írni.

Miért szerethető az eper!

Az  eper az egyik legkiválóbb fogyókúrás gyümölcsünk! Érdemes kihasználni, amíg eper szezon van, s van elég lelki erőnk, akkor próbáljuk ki, hogy egy nap csak epret eszünk! Azt hiszem nem lesz nehéz, hiszen nincs olyan ember, - tisztelet a kivételnek - , aki ne szeretné az epret! Ami nagyszerű benne, hogy 90 százalék a víz, így valóban kicsi a kalóriaértéke, segíti az emésztést és tisztítja a májat.  Érdemes tehát kipróbálni, mert eperszezon csak egyszer van egy évben!


Tudtátok, hogy az eperben sokkal több C- vitamin van, mint a narancsban vagy épp a citromban? Így máris előkelő helyre kerül, mint gyógyító gyümölcs, hiszen C- vitaminra még nyáron is szükségünk van , sőt! Emellett kiváló vírusölő hatása van, s figyeljétek meg, hogy a szomjat is oltja! Tehát, aki elfelejti az ivást, s nem iszik eleget, vagy épp unja, hogy már megint rászóltak, hogy igyon, akkor érdmes, epret nassolni!

Amellett, hogy gyógyít, azért érdemes arra is odafigyelni, hogy sokaknak csalán kiütést okozhat a z eper, vagy épp az orra dugul el. Ezt az eperben megtalálható histamin okozza, amely evése után még jobban felszaporodik a vérben! Tehát, aki érzékeny, az csak óvatosan!

Eper a szépségiparban 


Epres krémmel még nem nagyon találkoztam, de jó tudni, hogy ha eperrel kenitek be magatokat, vagy csak az arcotokat, akkor segíti eltávolítani az elhalt hámsejteket, s még a nap káros sugaraitól is megvéd! Egyébként kíválóan hűsíti a bőrt is, s még fogfehérítésre is kiváló!

Egy egyszerű keverék, ha egy szem epret, egy kanál joghurttal és két csepp – tiszta – levendula illóolajjal összekevertek. Máris kenhetitek rá a kezetekre! Kiváló a nem kívánt öregségi foltok ellen, szeplők ellen!

A kozmetikában is kitűnően alkalmazhatjátok. Nem is gondolnátok, hogy megvéd  a nap káros hatásaitól! S, ami még érdekes, hogy megszabadít az elhalt hámsejtektől. Hűsíti a bőrt, s még fogfehérítésre is kiváló!

Ha nyersen fogyasztod az epret, akkor mindig csak fogyasztás előtt mosd meg, mert különben hamar összeesik!

Érdemes hűtőben tárolni, mert hamar romlik!


Epres videom - a Kati-Patika Youtube csatornáján:



Egy egyszerű keverék, ha egy szem epret, egy kanál joghurttal és két csepp – tiszta – levendula illóolajjal összekevertek. Máris kenhetitek rá a kezetekre! Kiváló a nem kívánt öregségi foltok ellen, szeplők ellen!

2015. május 6., szerda

Vadgesztenye szezon újra

Tegnap már nem tétováztam, ahol dolgozom a kertben rengeteg vadgesztenye virágzik. Kirohantam és szedtem 10-12 virágot. Ma pedig reggel beáztattam. Most már csak várnom kell, hogy elkészüljön a tinktúra.

Mindenkinek ajánlom, akinek visszere van, akinek véraláfutásos ütése lesz, van... a gyógyulás garantált!

Ne feledjétek, hogy csak külsőleg lehet alkalmazni, borogatásra. 

Itt a régi link, hogy mit írtam róla korábban:
http://kati-patika.blogspot.hu/2012/05/vadgesztenye-csodaja.html

S itt pedig, a ma reggel művem:


2015. március 19., csütörtök

Ehető virágok- ibolya

Most már végérvényesen betette megérkezett a tavasz! Hiszen kinyiltak az első ibolyák! Gyönyörűen virágoznak, illatoznak! Keressétek, szedjétek, egyétek! Igen -egyétek, mert az ibolya ehető virág! 

Sokszor csak kis csokrokat szedünk, s kis vázába rakjuk a lányommal, hogy egyszerűen élvezzük, érezzük a tavasz jelenlétét. Ám az ibolyát, ha tiszta helyen szeditek le, akkor érdemes megkóstolni!

Készíthettek belőle:

Kandírozott ibolyát - ennek receptje igen bonyolult, én nem is próbálkoztam még vele, inkább megvettem.



Szörpöt - ehhez nagyon sok ibolyára lesz szükséged - áztasd be vízbe, tegyél hozzá cukrot, vagy nyírfacukrot, amelyiket gondolod. Én egy kb. 3 literes edénybe szoktam tenni, s ehhez fél kiló cukrot adok, s persze citromsavat is. Hagyom egy éjjel át ázni, s másnap leszűröm, s kész is az enyhén lila színű szörp!

Tudtad? Erzsébet királynőnek - Sissinek - az ibolya volt a kedvenc színe, s kedvenc virága is. A királynőnek a császári cukrászok, anno ibolya ízű fagylaltot is készítettek. Ma már több helyen is megkóstolhatjátok ezt a fagylaltot - hát ízlések és pofonok :)))

Vajas kenyérre ibolya

Viszont az ibolya legegyszerűbb felhasználása, ha vajaskenyérre, vagy épp sajktrémes kenyérre teszitek díszítésnek a virágot. A hatása nem fog elmaradni, mindenki csak dicsérni fogja a szendvicseket.

Gyógyít- e az ibolya? 
Igen az ibolyának is van gyógyító hatása: köptetőként kiváló, s egyben a felsőlégúti betegségekre is kiváló gyógyír, Emellett a virág: nyálkaoldó, nyugtató hatású is.

Az ibolya illóolaja viszont az egyik legdrágább olaj, s a parfümkészítés egyik alapja.

2015. március 11., szerda

Újra zab- sütemény és kisfilm

A tavaszi tisztítókúránál nagyon sokat segíthet a zab. 
Először is, mert reggelinél zabpehelykásának elkészítve délig eltömi az embert, másrészt, mert kiválóan tisztítja a beleket. 

Zabpehely kása 
Igaz már egy korábbi bejegyzésbe leírtam, hogy hogyan kell készíteni, de most álljon újra itt:
1 bögre zabpehely - én az apróbb szeműt szeretem
2 bögre tej - de használhattok helyette bármilyen más tejet, vagy épp vizet
kis méz
A hozzávalókat főzzétek addig, míg puha nem lesz. Ha túl híg, vagy túl sűrű lenne a kása, akkor lazítsatok rajta, vagy épp fordítva!

Érdemes kis kakaóval, aszalt gyümölccsel, lekvárral, vagy épp friss gyümölccsel enni.
Higgyétek el a gyerekek is örömmel megeszik!


Zabpehely süti 
A másik családi kedvencünk, amiről mindig azt gondolom, hogy majd bedobozolom, s mindig előveszek egyet-egyet. De mire a dobozhoz érnék, már el is fogyott.

15 dkg zabpehely
10 dkg liszt - én itt variálni szoktam a lisztekkel, mindig másfélét használák, hol tönkölyt, hol teljeskiörlésűt, hol zablisztet
fél kávéskanál szódabikarbóna
kiskanál fahéj
2 alma reszelve
15 dkg vaj olvasztva
12 dkg cukor - fele barna, fele fehér
1 tábla csoki, vagy kakaópor
1 tojás

A hozzávalókat összekeverem és kis diónyi nagyságúra gyúrom, majd lelapítom. Körülbelül 10-12 perc alatt kész, 180 fokos sütőben.

Jó étvágyat!

S álljon itt a zabos kisfilmem is, amiben megmutatom a kása készítését!